ЯК ДОГЛЯДАТИ ЗА КУКСОЮ?

Догляд за куксою для людини з ампутацією повинен стати настільки ж звичною процедурою, як чищення зубів. Унікальних чітких правил для визначення тривалості реабілітаційного процесу після ампутації не існує. Процес в середньому займає кілька місяців. На нього впливає безліч факторів, які можуть бути не прогнозованими.

Догляд за шкірою кукси

Шкіра кукси весь день знаходиться в гільзі протеза. Туди немає доступу повітря і піт не може випаруватися або стекти. Тому важливі водні процедури. Щодня потрібно мити куксу теплою водою з м’яким милом або іншими спеціальними засобами. Краще мити куксу ввечері за кілька годин до сну. Також можна це робити і вранці, але варто враховувати, що волога шкіра розбухає і її легше натерти. Таку куксу важче вставити в гільзу. Це схоже на те, як ми одягаємося після тривалої теплої ванни. Часто шкіра кукси зберігає чутливість після операції. Згодом від цього можна позбутися за допомогою спеціальних масажів. Рекомендації про це ви можете отримати у лікаря.

Догляд за складками, стяжками, рубцями

На культі можуть утворюватися складки або стяжки. Для того, щоб не допустити виникнення інфекції, їм необхідно приділяти особливу увагу в догляді. Фахівці з реабілітації розкажуть вам, як це робити. Слід звертати увагу на пошкодження шкіри, точки стиснення або пухирі. Повідомляйте про це своєму лікареві для консультації. Щоб оглянути куксу ззаду, ви можете використовувати дзеркало. Лікарі рекомендують регулярно зволожувати рубці відразу після ампутації. Рубцева тканина відтворює недостатню кількість рідини. Для того, щоб зберегти еластичність рубця і шкіри навколо нього, необхідно робити спеціальний масаж. Чим м’якше буде рубець, тим краще Ви будете підготовлені до протезування. При формуванні рубця важлива рання компресійна терапія. Кращий спосіб запобігти надмірний розвиток рубцевої тканини — це використовувати бандажі або силіконові лайнери для бинтування кукси.

Бинтування кукси

Після ампутації кінцівки спостерігається набряк кукси і прилеглих до неї тканин. Це нормальна реакція організму на операцію. Набряк, як правило, приходить через кілька тижнів. Для запобігання збільшенню контрактури необхідно бинтувати куксу. Особливо уважно потрібно ставитися до техніки бинтування. Необхідно регулярно вимірювати обсяг кукси. Це дозволить зрозуміти швидкість зменшення набряку. Вимірювання треба робити на одному і тому ж рівні, а всі дані записувати. Якщо набряк зберігається тривалий час, культі знадобиться більше часу для загоєння. Через це початок протезування доведеться, швидше за все, відкласти. Бинти для кукси необхідно прати в теплій воді з милом. Якщо вони містять гумові нитки, їх не можна сильно нагрівати. Еластичні бинти не можна підвішувати, їх необхідно покласти для просушування на плоску поверхню. Правильна компресія покращує циркуляцію крові, знижує больові відчуття, в тому числі, фантомні болі, прискорює процес загоєння тканин, а в подальшому вона скоротить терміни адаптації кукси до протезу.

Положення кукси після операції

Використання жорсткого матраца не дозволяє області таза «потонути», коли ви лежите на спині. Занадто м’який матрац може призвести до надмірного згинання таза і розвитку контрактури. Після операції на початковому етапі може знадобитися крісло-коляска. Необхідно, щоб подушка на сидінні була жорсткою. Це допомагає запобігти формуванню деформацій хребетного стовпа. Ще в стаціонарі необхідно забезпечити відповідний загальному стану руховий режим: лікувальна фізкультура допоможе підтримати тонус м’язів і рухливість в суглобах.

Гімнастика

Ви повинні займатися лікувальною гімнастикою кілька разів в день. Це збереже ваші суглоби від втрати мобільності. Рання мобілізація важлива, адже вона позитивно впливає на нормалізацію кровообігу. М’язи і суглоби навколо збереженої кукси необхідно розтягувати. Підтримка або відновлення амплітуд всіх рухів у всіх суглобах дуже важливо для освоєння протеза і ходьби при ампутації частини ноги. Докладні рекомендації можна отримати у лікаря, реабілітолога. Також варто пам’ятати, що кожен випадок індивідуальний і часто вимагає унікальної комбінації методів догляду за куксою.