Технологія ITAP: протези, які не вдягають, а відразу імплантують в кістку

Розробки в області протезування стають з кожним роком все більш досконалими. Вчені пропонують людям, які по волі випадку втратили руки або ноги, практично повноцінне продовження кінцівки у вигляді інноваційних біонічних протезів. Вони дозволяють в тій чи іншій мірі відчувати при ходьбі рельєф місцевості штучної частиною тіла і навіть різну силу дотику.

На жаль, навіть висока функціональність протеза не завжди може забезпечити пацієнту ту рухливість, якою він володів раніше. До того ж відчуття чужорідного предмету часто виступає в ролі відволікаючого або навіть відразливого фактора, який не дозволяє сприймати протез в якості повноцінної заміни втраченої руки або ноги. Проте, виправити це може технологія «intraosseous transcutaneous amputation prosthesis» (ITAP), що має на увазі радикально інший підхід до принципів протезування.

Спільними зусиллями британських вчених з Лондонського університету і Королівського національного ортопедичного госпіталю була сконструйована модель унікального ножного протеза. Його відмінною рисою значиться обраний спосіб кріплення. Замість того, щоб надіти штучну ногу, зафіксувавши її на частини тіла, що залишилася після ампутації, ITAP-конструкція за допомогою спеціально розробленого металевого елемента імплантується через шкірні покриви, поєднуючи тим самим протез безпосередньо з кісткою людини.

Варто відразу зазначити, що озвучений принцип, що припускає використання імпланту як сполучна ланка між штучної кінцівкою, кісткової і м’якими тканинами, зовсім не нова. Однак автори проекту істотно доопрацювали модель металевого імпланта для його якнайшвидшої адаптації в організмі.

Щоб уникнути відторгнення організмом чужорідного матеріалу, розробники при створенні імпланту скористалися особливою рисою будови … рогів оленя. Вони мають унікальну пористу структуру, яку і взяли за основу вчені. Концепція ідеї полягає в тому, щоб клітини шкіри злилися воєдино з чужорідним тілом, проникаючи в пори за аналогією, як це відбувається з рогами оленів. Створювані тканинами ущільнення повинні заповнити отвори і перешкоджати утворенню бактеріальних інфекцій, а також допомогти надійно зафіксувати конструкцію природним чином.