Поради пацієнтам, які перенесли ампутацію кінцівки і користуються протезами

Ампутація кінцівки — це серйозна подія, що несе за собою істотні зміни в житті людини. Зараз завдяки сучасним досягненням науково-технічного прогресу  даній категорії людей є можливість зберігати свій колишній соціальний статус і здатність до самообслуговування, незважаючи на втрату кінцівки. Однак при цьому невід’ємною умовою є правильно сформована кукса і вибір відповідного  протеза.

Такі післяопераційні ускладнення, як незагойна, рецидивна виразка, інфікування рани, порушення місцевого кровообігу і локальної чутливості, фантомні болі, деформації кукси, обмеження рухливості, іменованої контрактурою, здатні створити значні труднощі для успішного протезування, а в ряді випадків і зовсім зробити його неможливим. До речі, контрактури, як правило, розвиваються у даної категорії хворих внаслідок тривалої нерухомості і м’язової слабкості.

Ось чому дуже важливо, щоб пацієнт під час періоду реабілітації з усією відповідальністю поставився до рекомендацій, отриманих від лікаря, і неухильно їх дотримувався. Зокрема правильно здійснював догляд за післяопераційні швом і займався формуванням кукси, підтриманням рухливості суглобів і зміцненням збереженої мускулатури.

Щоденний догляд за раною кукси повинен включати контрастний душ, миття рани дитячим милом, а після закінчення водних процедур витирання кукси насухо м’яким рушником. Для відновлення місцевого кровообігу дуже корисний легкий масаж, який, до того ж, допомагає повернути чутливість шкірних покривів і адаптувати центральну нервову систему до відсутності кінцівки, тобто служить одним із заходів боротьби з так званими фантомними болями.

Важливою проблемою, яка потребує вирішення в післяопераційному періоді, вважається набряк, що утворюється після хірургічного втручання. По суті, це природна реакція людського тіла на операцію і при нормальних умовах через один-два тижні вона зникає. Якщо набряк не спадає, в комплекс лікування включають еластичне бинтування і лімфодренуючий масаж, що виконується виключно досвідченим фахівцем.

Помилкою деяких пацієнтів стає те, що вони в даний період надмірно оберігають куксу і практично постійно утримують її в зігнутому положенні. Це може привести до того, що внаслідок штучного обмеження рухів в суглобах кукси утворюються контрактури, що вимагають додаткового лікування.

Але ж для того, щоб почати користуватися протезом, добре навчитися ходити на штучній кінцівці і підніматися на ній по сходах, потрібні рухливі, працездатні м’язи, які через болі, гіподинамії і пошкодження, що спричинили ампутації, слабшають. Тому перед тим, як почати користуватися протезом, мускулатуру необхідно зміцнити за допомогою фізичних вправ, які одночасно сприяють формуванню кукси, поліпшенню живлення тканин і зняттю набряку.

В подальшому ні масаж, ні гімнастику припиняти не варто. В процесі ходьби на протезі дуже важливо робити неквапливі, рівнозначні по довжині кроки як штучної кінцівки, так і своєю ногою, спиратися і на ту, і на іншу кінцівку однаковий час, обов’язково стежачи за тим, щоб при цьому проекція центра ваги (вісь тіла) НЕ відхилялася в здорову сторону.