Особливості дитячого протезування кінцівок

    Протезування дітей з вродженою відсутністю кінцівок або з перенесеною ампутацію має ряд особливостей, які необхідно враховувати під час виготовлення протеза. Протезування дітей складна і відповідальна задача. При неправильній побудові схеми протеза і \ або неправильно сформованому стереотипі ходьби через 2-3 роки користування протезом настануть незворотні зміни постави (сколіоз), викривлення осі кінцівки (О — або Х-подібне), контрактури або надмірна рухливість суглобів. Первинне і подальше щорічне протезування (до припинення активного росту дитини) бажано проводити в протезно-ортопедичних стаціонарах, де є можливість підготовки кукси до протезування (фізіотерапія, масаж), можливість швидкої заміни примірочної приймальної гільзи, корекції схеми складання протеза, навчання ходьбі і біомеханічної оцінки якості протезування. Не буде перебільшенням сказати, що від якості первинного протезування залежить якість життя дитини в майбутньому.

🔶Особливості дитячих протезів🔶

✅Оскільки діти ростуть, вони переростають свої протези, точно також як одяг або взуття.

✅ В залежності від швидкості росту дитини, протез необхідно замінювати на новий, більшого розміру: Раз на пів року — у віці від 1 року до 5 років

Раз на рік — у віці від 5 до 12 років

Кожні 2 роки — у віці від 12 до 18 років

✅ Дитячі протези повинні бути індивідуально підігнані під дитину, враховувати її особливості та потреби, забезпечувати безпеку в застосуванні і можливість пересуватися з різною швидкістю, розширюючи свободу руху.

✅ До дитячих протезів пред’являється більше вимог з огляду на швидке зростання дитини і поступово зростаючого навантаження на протез. Такий протез також повинен мати підвищену функціональністю.

✅ Певної відповіді на те, коли слід починати протезування немає, але найчастіше перше протезування виконують у віці від 5 років, хоча до протезів верхніх кінцівок діти готові, коли вони починають сидіти і використовувати обидві руки — у віці від 3 до 7 місяців.

✅ Батьки повинні розуміти, що на відміну від дорослих діти дуже швидко вчяться ходити на протезі. При цьому вони легко почнуть ходити на свідомо непридатній конструкції, а зраділі батьки не перевірять якість протезування. Діти можуть не повідомити про локальний тиск на куксу в куксоприймальній гільзі протеза, вони не розуміють «як потрібно правильно ходити». Тому, необхідно тестове користування і коригування протеза в стаціонарних умовах протягом не менше 2-х тижнів після видачі вироби.

✅ Дитину треба вчити правильній ході на протезі. Неправильно вироблений руховий стереотип, при первинному протезуванні, може спричинити кульгавість, яку вже не можна буде виправити. Для навчання ході на протезі в протезно-ортопедичних центрах працює спеціально навчений персонал. Не потрібно нехтувати їхніми послугами.

✅ Діти активно користуються протезами в повсякденному житті. Необхідно ретельно стежити за гігієною кукси і протеза. Питання про можливість переходу до протезування має вирішуватися лікарем ортопедом-протезистом в дитячих відділеннях стаціонарів протезно-ортопедичної допомоги.